top of page

שאלות ותשובות גולשים

 

התשובות כאן הם של גולשים והם לא מהוות המלצה או ייעוץ מטעם קרני השחר שירותי אינסטלציה.   

בני השליך צעצוע לתוך האסלה, השרברב שהזמנתי הרס אותה עוד יותר, על מי מוטלת האחריות ?

שאלה:

שכן שלי הזמין שרברב, את השרברב הראשון שמצא מאחר והאסלות של שנינו היו סתומות. לא היינו בטוחים מה היא סיבת הסתימה.

השרברב הראשון ניסה לתקן ופשוט דחף פנימה.

האסלה לא הייתה תקינה לגמרי אבל יכולנו להשתמש בה במשך יום אחד ואחר כך היא שום נסתמה.

בעל הבית שלנו הגיע כדי לנסות להבין מה לעשות.

הכריח אותנו לחכות שלושה ימים בלי שירותים, היינו צריכים ללכת עד בית הוריי (עם ילד קטן ותינוק). ביום השלישי, נאמר לנו שהתיקון יעלה 2000 ש"ח ושעלינו לשלם את עלות התיקון.

השרברב השני השתמש במצלמה וגילה שהאסלה נסתמה בגלל צעצועים. הוא הצליח להוציא את כולם מלבד אחד שהיה תקוע, לדעתי השרברב הראשון דחף אותו פנימה כשהשתמש ב"נחש". לדעתי השרברב הראשון לא עשה עבודה מקצועית. אנחנו, הדיירים, לא שכרנו את אף אחד מהשרברבים. מה צריך לעשות? תודה.

תשובה:

רוב השרברבים משתמשים ב'נחש' או מכשור דומה בכדי לפתור סתימות. אי אפשר להאשים אותו במשהו שהוא שיטת טיפול נורמלית במקצועי. הוא לא יכול היה לדעת שהבן שלך השליך צעצועים לתוך האסלה.

רק כשהשיטה הרגילה של שימוש ב"נחש" לא עוזרת ישתמש השרברב במצלמה. לכן גם השרברב השני שבדק את הסתימה צדק. הסיבה היחידה שבגללה השרברב השני לא השתמש ב"נחש" היא שקודמו כבר עשה את זה. אני גם מניח שאם השרברב הראשון היה נקרא שוב לטפל בסתימה הוא היה פונה להשתמש במצלמה. אף אחד מהשרברבים לא נהג באופן שגוי. הדרכים בהם הם פעלו הן בהחלט במסגרת השיטות הרגילות של המקצוע.

הדבר "היחיד" שעולה על דעתי הוא, אם השרברב הראשון עזב והאסלה עדיין לא תפקדה ב-100%, למה הוא עזב? מה היו התכניות שלו לשלב הבא? או האם האסלה נראתה כמתוקנת לחלוטין כשהוא עזב? זה הדבר היחיד שאני חושב שיכול להוות טיעון וגם זה לא ממש טיעון מנצח.

נושא נוסף שמסבך את המצב הוא שאין לנו שום דבר להוכיח שהשרברב הראשון גרם לצעצוע להיתקע. ייתכן מאד שהצעצוע נתקע מעצמו. אני לא רואה איך אתה יכול להאשים בכך את השרברב.

אבל אין זה משנה באמת. בסופו של דבר בנך הוא שהשליח את הצעצוע שלו לאסלה. לרוע המזל זו אשמתך וגם אחריותך. משום כך עליך גם לשלם את החשבון.

האם זה קל או קשה להתקין אסלה חדשה (להסיר את האסלה הישנה?) או שצריך לקרוא לשרברב ?

תשובה:

התקנתי אסלות רבות וזו בהחלט יכולה להיות משימה של "עשה זאת בעצמך". הדבר הכי בעייתי הוא משקל והיכולות לסחוב את האסלה אל חדר השירותים וממנו את האסלה הישנה החוצה. משמעות הסרת האסלה הישנה היא ניקוז מים רבים ככל האפשר, הסרתם הזהירה של ברגים ומחברי הרצפה. אם זו אסלה המורכבת משני חלקים, הסרת מיכל המים ובדיקת סוג טבעת השעווה הנמצאת בשימוש. אחרי שמסירים את האסלה יש לבדוק את סוג הריצוף הנמצא מתחתיה ולהחליט על סוג החיבור של האסלה החדשה כדי לכסות את העקבות הישנים.

אני משתמש בטבעת שעווה המשולבת עם אטם גומי הנצמדת לפתח הביוב של הרצפה. יש להניח את האסלה בזהירות על טבעת השעווה החדשה. אני מתחיל בהנחת חלקה הקדמי של האסלה על הרצפה ומוריד אותה בזהירות על הטבעת. בשלב הבא אני מבריג את הברגים אל תוך החורים שבבסיס האלה, מחבר מחדש את הדיסקיות והברגים עד שהם מחוברים היטב. לדעתי עדיף להחליף את כל הרכיבים האלה. הם אינם יקרים.

ההמלצה שלי היא לשבת על האסלה בכדי לחזק את אחיזתו בפתח הביוב ולבדוק שהמחברים מחוברים באופן מתאים. אל תהדקו את הברגים יותר מדי כפי שהייתם נוהגים בתיקון תקלה ברכב. פורצלן הוא חומר עדין וחיבור הדוק מדי עשוי לסדוק אותו.

אפשר גם למרוח חומר איטום סביב האסלה אבל אני מעולם לא עשיתי את זה.

איך להיפטר מבועת אוויר במערכת הצינורות שמחוברת למיכל מים?

שאלה:

כשאני שומע את הרעש העמום מגיע מעליית הגג ואני פותח את אחד מברזי המים הקרים בבית הקול נחלש. אבל כשאני סוגר את הברז הרעש חוזר, בכל מקרה, אולי כדאי שאפתח את כל ברזי המים הקרים בבית ואשאיר אותם זורמים למשך זמן מה, כמה דקות יעזרו לדעתך?

תשובה:

בערך כל חצי שנה אנחנו נתקלים בבעיה הזו ובגלל בועת האוויר, המים לפעמים לא מגיעים למכלי ההדחה או לחלקים אחרים של הבית. אנחנו גרים בבית ישן עם צנרת ישנה ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להחליף את כל הצנרת, לכן אנחנו משלימים עם הפסקות המים המזדמנות.

ראינו מה עשה השרברב כדי לפתור את הבעיה, גבה מאתנו 300 ש"ח פלוס מע"מ ועבד רק 25 דקות – 10 דקות מהם שיחת חולין ושתיית כוס קפה, אבל מה שהבנו הוא שהפתרון הוא ממש פשוט לביצוע.

הדרך לפתור את בעיית בועת המים היא להניח את כף היד על פתח הברז ולמנוע מהמים מלזרום בזמן שהברז פתוח (תתכוננו לזה שבפעמים הראשונות שתעשו את זה תירטבו לחלוטין עד שתלמדו איך לעשות את זה כמו שצריך). הלחץ דוחף בחזרה את בועת האוויר למעלה ולתוך מיכל המים הרזרבי שבעליית הגג, המכל שמעביר מים לדוד המים החמים ולמכלי בתי השימוש. חשוב לבדוק שבאמת יש בעליית הגג שלך מיכל כזה, בחלק קטן של הבתים אין מיכל כזה אלא פתרונות אחרים.

אחרי שאמרתי את כל זה, חשוב מאד לציין שבפעם הראשונה שאתם נתקלים בבעיה כזו פנו לייעוץ של שרברב מקצועי ועקבו אחרי האופן שבו הוא מטפל בבעיה. לנו היה מזל, זה היה טיפול פשוט של שירות אינסטלאטור 24 שעות והוא חסך לנו מאות שקלים וכמובן שעות ההמתנה להגעת אינסטלטור.

הנחיות להוצאת אוויר מצנרת מים

בהצלחה

איך לחבר צינורות נחושת למערכת הצנרת ?

ניסיתי להבריג צינור נחושת למתאם הנקבה שנמצע מעליו (אם זה נשמע בכלל הגיוני). הדבק פשוט נזל לאורך הניצור ולא נכנס "למעלה" לתוך המחבר. ניקיתי את שני הצדדים והשתמשתי בכמות נדיבה של חומר ריתוך, מה עשיתי לא בסדר ? תודה.

תשובה:

ייתכן שהשתמשת ביותר מדי חום!

זה טריק שלמדתי לפני הרבה שנים משרברב מומחה! קודם כל צריך להצטייד בסחבה רטובה ולוודא שהיא בהישג יד! אחר כך יש למרוח בנדיבות חומר ריתוך על קצה הצינור. בשלב הבא יש לחמם את הצינור ולחבר אליו את המחבר כך שהוא יעטוף את הצינור. עכשיו קח במהירות את הסחבה הרטובה ותניח אותה על הקצה המולחם של הצינור. אתה רואה ? על הצינור יש שכבה דקה של חומר ריתוך. עכשיו יש לנקות את המחבר היטב ולמרוח עליו ועל הצינור כמות נדיבה של חומר ריתוך. חשוב לוודא שסגרתם את ברז המים או האוויר הראשי!!!

ישר את הצינור והכניס אותו אל תוך המחבר. יתכן שהוא לא ייכנס בקלות. קח את המבער שלך וחמם את המחבר בצד שבו לא מרחת את חומר הריתוך. שים לב שברגע שהמחבר מחומם הצינור נכנס אליו בקלות. כעת שים כמות קטנה של חומר ריתוך  למחבר עד שהוא יהיה מכוסה כולו. קח את הסחבה הרטובה ונקה אותו היטב כדי להסיר את עודפי חומר הריתוך. אם לא תעשה את זה החומר יגרו ם לצינור הנחושת שלך להתחמצן וכתוצאה הוא יוריק. לא מראה מלבב...

bottom of page